MAX Burgers har nu öppnat sin restaurang i handelsfastigheten Pukslagaren Västra 4 i Helsingborg. Inför etableringen har den tidigare handelslokalen anpassats till en modern restaurang med drive-through samt uteservering.
Intresset vid öppningen var stort, med över 200 personer i kö. Bandet klipptes av Jon Birkfeldt, lagkapten i Helsingborgs IF, inför publik och medarbetare.
– Det är glädjande att se en stark hyresgäst som MAX Burgers ta plats i fastigheten. Projektet är ett exempel på vår förmåga att genomföra värdeskapande utveckling i attraktiva lägen, säger Ulf Wallén, vd på Acrinova.
Under hösten kvarstår slutbesiktning av projektet. Fastigheten Pukslagaren Västra 4 är en del av en större avyttring som Acrinova gjort under 2025. Vid projektets färdigställande övergår fastigheten till Fastighetsbolaget Emilshus ab.
Totalentreprenör: We Construction
Porjektledare: Malmöhus Projekt
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Ulf Wallén, VD
0708-30 79 90
www.acrinova.se
Acrinova är en fastighetskoncern med fokus på kommersiella fastigheter i södra Sverige. Bolaget erbjuder helhetstjänster som ägare, förvaltare och utvecklare inom fastigheter. Acrinova har sitt huvudkontor i Malmö. Bolaget är sedan 2022 noterat på Nasdaq Stockholm.